Kdy začíná sezóna 2017

Léto pomalu ubíhá, za několik týdnů začne podzim a s trochou štěstí se brzy promění v zimu se spoustou sněhu a lyžařských příležitostí pro nás!  Chcete vědět, kdy si budete moci zalyžovat? Připravila jsem pro vás stručný přehled předpokládaných termínů zahájení sezóny v evropských lyžařských střediscích, v nichž lyžujeme asi nejčastěji 🙂

Česká republika

Naše střediska už z principu nepatří k těm nejdříve otevřeným, ledovce nemáme a sníh se v našich končinách většinou neobjevuje dřív než ke konci listopadu. Ty české skiareály, které si ke sněhu mohou dopomoci technickým zasněžováním (a takových je každým rokem víc a víc), se budou snažit v případě příznivého počasí zprovoznit aspoň několik sjezdovek právě na přelomu listopadu a prosince. Příznivé počasí přitom samozřejmě znamená v ideálním případě intenzivní sněhové srážky, v optimálním případě aspoň déle trvající noční mrazy, aby se vůbec dalo o zasněžování uvažovat.

Čeští vlekaři musejí spoléhat opravdu jen na nízké teploty a na sníh, dá se tedy předpokládat, že střediska budou otevírat průběžně během prosince – ta velká s kvalitním zasněžováním už na jeho začátku, menší střediska spustí sezónu až na vánoční svátky, kdy zájem o lyžování díky zimním prázdninám výrazně stoupne a české skiareály zaplní i zahraniční návštěvníci.

Zdroj: snow.cz

Rakousko

V Rakousku se již brzy otevírají obzory na ledovcích Hintertux a Mölltal, na Tuxu se lyžuje dokonce 365 dní v roce.  V listopadu bude postupně otevřených skiareálů přibývat. Další velká střediska zatím počítají s časovou rezervou, až na 12. prosince.

Itálie

Sjezdovky na ledovci ve Val Senales by měly být lyžařům k dispozici už od září. O několik týdnů později se přidá i Adamello Ski. Oblíbená střediska českých lyžařů, která se sdružují v Dolomiti Superski, by měla sezónu zahájit ke konci listopady – mluvíme o střediscích Livigno, Alta Badia nebo Bormio.

Slovensko

Na slovenských horách jsou podmínky pro zahájení zimní sezóny podobné těm našim. Poslední dvě zimy navíc ukázaly, že dokonce ještě nepříznivější. Všechno ale, tak jako v Čechách, záleží na tom, zda přijdou a přetrvají pořádné zimní nízké teploty, aby se dalo zasněžovat. Slovenská lyžařská střediska, která čeští lyžaři rádi navštěvují, se až na výjimky nacházejí v Tatrách, tam je šance na sníh samozřejmě největší a předpokládá se, že zimní sezóna v Tatranské Lomnici i na Štrbském Plese začne nejpozději na začátku prosince. O pár dní dřív by mohla odstartovat lyžovačka v největším slovenském středisku – v Jasné v Nízkých Tatrách. Spousta menších, lokálních skiareálů spustí vleky až na vánoční prázdniny. Ta nejmenší lyžařská střediska bez vybudovaných zasněžovacích systémů budou muset spoléhat jen na přírodní sníh.

Zdroj: http://zpravy.e15.cz/

Švýcarsko

Ve Švýcarsku plánuje začátek lyžařské sezóny na říjen hned několik středisek.

Francie

Z francouzských středisek plánuje časný start sezóny tradičně pouze Tignes, tam by se mělo začít lyžovat už od 3. října. Ostatní skiareály ale spíše počkají na konec listopadu.

No Comments Yet.

Leave a comment

*